Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna

ma na celu skorygowanie wad postawy poprzez ćwiczenia czyli inaczej mówiąc, jest to profilaktyka i korekta zaburzeń statyki ciała i schorzeń kostno-stawowych, zwiększenie wytrzymałości organizmu, siły mięśni oraz kształtowanie i utrwalanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy. Bardzo ważną rolę w gimnastyce korekcyjnej pełnią też ćwiczenia oddechowe rozwijające klatkę piersiową, płuca oraz poprawiające krążenie i dotleniające organizm

Co to jest wada postawy?

Określamy tak wszelkie dysproporcje i asymetrie w budowie i postawie ciała, których zaniedbanie może w przyszłości się utrwalić i wywołać poważne kłopoty. Wyróżniamy następujące wady postawy:

  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa), odstające łopatki,
  • plecy okrągłe (kifoza),
  • plecy wklęsłe (lordoza),
  • plecy okrągło-wklęsłe,
  • plecy płaskie,
  • kolana koślawe,
  • kolana szpotawe,
  • płaskostopie,
  • stopy szpotawe,
  • stopa koślawa,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • wady sprzężone.

Jakie są przyczyny wad postawy?

Wady postawy mogą być wrodzone. Jednak najczęstszą przyczyną wad postawy jest głównie brak odpowiedniej ilości ruchu, przeciążenie pleców, złe nawyki i nieprawidłowe odżywianie. Najbardziej zagrożone są dzieci rozpoczynające edukację oraz te w wieku dojrzewania. Gdy dziecko idzie do szkoły zbiega się to z okresem jego szybkiego wzrostu. Mięśnie nie nadążają za wzrostem kośćca i mogą nie być wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Jeśli dziecko mniej czasu poświęca zabawom na dworze i ogólnej aktywności ruchowej, a wiele godzin zaczyna spędzać w ławce lub przy komputerze, gdzie często przyjmuje niewłaściwą pozycję ciała, problemy gotowe.

Co się może stać, gdy dziecko nie leczy wady postawy?

Wbrew pozorom wada postawy to nie tylko defekt wizualny. Jeżeli dziecko ma problemy z biodrami, kolanami czy stopami - wówczas chodzenie, stanie, bieganie, a nawet siedzenie może sprawiać mu trudność lub ból. Żeby tę dolegliwości zmniejszyć - jego ciało przybiera nienaturalne ustawienie (niesymetryczne, krzywe). Jeśli robi to przez dłuższy czas - wtedy cały szkielet się deformuje. Pojawiają się garby, zmiany w klatce piersiowej (niesymetryczność, klatka piersiowa szewska lub kurza), brzuch zostaje wysunięty do przodu. Takie wady postawy to nie problem estetyczny. Dziecko z dużą wadą ma też m.in. kłopoty z oddychaniem, szybciej się męczy, często miewa bóle głowy, utyka. Jego organy wewnętrzne w tym serce muszą się dostosować do zmian, więc zmieniają swoje miejsce lub się deformują. Podczas zabaw maluch nie nadąża za zdrowymi rówieśnikami, jest mniej sprawny. Bywa przez nich odtrącany, wyśmiewany. Dzieci o mniejszej sprawności częściej są lękowe, nieśmiałe i depresyjne. Zaniedbane wady wymagają specjalistycznego leczenia, jakim może być noszenie gorsetu ortopedycznego, który wymusza właściwe ustawienie kręgosłupa. Czasem jest to operacja chirurgiczna. Warto jednak takich zabiegów uniknąć. Trafna diagnoza lekarska, wczesna profilaktyka lub odpowiednia terapia pozwoli zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Prowadzone  zajęcia mają na celu nie tylko korekcję istniejących wad, ale również to by dzieci z radością w przyszłości podejmowały aktywność fizyczną, by ruch służył nie tylko ich zdrowiu, ale może dostarczał im dużo radości.

(źródło: Internet)